2015 Faculty prize and award recipients

Faculty Faculty prize or award Donor Firstname Surname Campus Degree
All  Blackfriars Medal Australian Catholic University
Canberra campus
Theresa Snidjers Canberra All
All  Council of Australian Catholic Women Prize Council of Australian Catholic Women Samantha Bartley Canberra All
All  Dan Stewart Community Service Prize Flagship Communications Lauren Hammond Strathfield All
Faculty of Education and Arts (ACHPER-NSW) Australian Council for Health, Physical Education and Recreation (NSW) Graduate Diploma Education (PDHPE) Prize ACHPER NSW Ashleigh Chisholm Strathfield Grad Dip Ed (PDHPE)
Faculty of Education and Arts ACT Chapter Australian Association of Special Education (AASE) Award Australian Association of Special Education (AASE) ACT chapter Portia  Bellew Canberra Teaching
Faculty of Education and Arts Association of Catholic School Principals Inc. Prize Association of Catholic School Principals Inc. Joanna Middleburgh Strathfield Grad Dip Ed (Secondary)
Faculty of Education and Arts Australian College of Educators Prize Australian College of Educators (ACE) Michael Clark Strathfield Education
Faculty of Education and Arts Australian Council for Educational Leaders (ACEL) Vic Prize Australian Council for Educational Leaders Inc. (ACEL) Vic branch        Jodie Marziano Melbourne Master of Educational Leadership
Faculty of Education and Arts Australian Council for Educational Leaders Inc.(ACEL) NSW Prize Australian Council for Educational Leaders Inc. (ACEL) NSW branch        Marnie Burford Strathfield Education
Faculty of Education and Arts Australian Council of Educational Leaders (ACEL) Undergraduate ACT Award Australian Council of Educational Leaders (ACEL) ACT branch Meghan Scougall Canberra Teaching
Faculty of Education and Arts Australian Literacy Educators Association (ALEA) ACT Award Australian Literacy Educators ACT (ALEA) ACT branch Tara Galvin Canberra Teaching
Faculty of Education and Arts Australian Literacy Educators Association (ALEA) Vic Award  Australian Literacy Educators Association (ALEA) Vic branch Joanna  Hayman Melbourne English Language & Literacy 
Faculty of Education and Arts Ballarat Diocesan Schools Advisory Council Bishop’s Education Awards Catholic Education Office Ballarat
Ballarat Diocesan Schools Advisory Council
Chelsea  Brennan Ballarat Education
Faculty of Education and Arts Ballarat Diocesan Schools Advisory Council Bishop’s Education Awards Catholic Education Office Ballarat
Ballarat Diocesan Schools Advisory Council
Breanna  Millard Ballarat Education
Faculty of Education and Arts Ballarat Diocesan Schools Advisory Council Bishop’s Education Awards Catholic Education Office Ballarat
Ballarat Diocesan Schools Advisory Council
Alexandra  Mullany Ballarat Education
Faculty of Education and Arts Ballarat Diocesan Schools Advisory Council Bishop’s Religious Education Awards Catholic Education Office Ballarat
Ballarat Diocesan Schools Advisory Council
Beatrice  Brockman-Munn Ballarat Religion
Faculty of Education and Arts Ballarat Diocesan Schools Advisory Council Bishop’s Religious Education Awards Catholic Education Office Ballarat
Ballarat Diocesan Schools Advisory Council
Eileen  Kenny Ballarat Religion
Faculty of Education and Arts Ballarat Diocesan Schools Advisory Council Bishop’s Religious Education Awards Catholic Education Office Ballarat
Ballarat Diocesan Schools Advisory Council
Elizabeth  McKew Ballarat Religion
Faculty of Education and Arts Br Kieran Geaney Prize Marist Brothers Sydney Shay Currey Strathfield Religion
Faculty of Education and Arts Br Marcellin Flynn Award for Excellence in Religious Education Marist Brothers Sydney Patricia Walacz-Vel-Walewska Strathfield Religion
Faculty of Education and Arts Brother Athanasius McGlade Award for First Year English Literature Friends, colleagues and students of Brother Athanasius. Heather Bowman Strathfield English
Faculty of Education and Arts Brother MB Hanrahan Religious Education Prize Australian Catholic University
Faculty of Education and Arts
Cushla O'Connor National - lives in New Zealand Religion
Faculty of Education and Arts Catherine Moran Prize in Education Emeritus Professor Judith Chapman AM Elizabeth Dowling Melbourne Doctor of Philosophy, Doctor of Education
Faculty of Education and Arts CatholicCare Prize for Inclusive Education and Disability Studies CatholicCare Laura Phippen Strathfield Habilitation
Faculty of Education and Arts Dominican Prize for Academic Excellence in Education Dominican Sisters of Eastern Australia and the Solomon Islands Tara Galvin Canberra Education
Faculty of Education and Arts Dominican Prize for Academic Excellence in Religious Education Dominican Sisters of Eastern Australia and the Solomon Islands Emma  Marmont Canberra Education
Faculty of Education and Arts Graduate Womans Qld Inc. - Rural Women’s Award Graduate Womans Qld Inc. Andrea Kewley Brisbane Education
Faculty of Education and Arts Graduate Womens Qld Inc. - Indigenous Women’s Award   Graduate Womans Qld Inc. Debbie Pardon Brisbane Education
Faculty of Education and Arts Graham White Prize Friends, colleagues and students of Graham White Paloma Zovko Strathfield Education
Faculty of Education and Arts Halliday Prize for Excellence in Youth Studies Salesians of Don Bosco Meg-an Windred Melbourne Youth Work
Faculty of Education and Arts Institute of Industrial Arts & Technology Education Prize Institute of Industrial Arts Technology Education (IIATE) Liam Magann Strathfield Bachelor of Teaching/Bachelor of Arts - Technology course
Faculty of Education and Arts Justine Witts Drama Prize Australian Catholic University
Faculty of Education and Arts
Nicholas Amarant Melbourne Drama
Faculty of Education and Arts Louise Welbourne Prize for Religious Education Catholic Education Office Canberra  Tanya Sheppard Canberra Religious
Faculty of Education and Arts MANSW Mathematics Teacher Education Student Prize - Primary The Mathematical Association of NSW Inc. Connie Sloane Strathfield Mathematics 
Faculty of Education and Arts MANSW Mathematics Teacher Education Student Prize - Secondary The Mathematical Association of NSW Inc. Scott Wilkie Strathfield Education
Faculty of Education and Arts Nicol Alexander Award Fred and Zara Alexander Nickola  Josevski Strathfield Bachelor of Teaching/Bachelor or Arts - Technology
Faculty of Education and Arts Peter and Ruth Thompson Award Institute of Industrial Arts & Technology Education (IIATE) John Straney Strathfield Bachelor of Teaching/Bachelor of Arts - Technology
Faculty of Education and Arts Sister Isabel Menton Award Catholic Education Office Sydney  no recipient 2015  no recipient 2015 Strathfield Education
Faculty of Education and Arts Sisters of the Good Samaritan Prize for Commitment to Social Justice Sisters of the Good Samaritan Erin Looby Strathfield Social Justice
Faculty of Education and Arts Terry Harrison Science Award Family, colleagues and friends of Terry Harrison Stephanie Davies Strathfield Education
Faculty of Health Sciences (ACHPER-NSW) Australian Council for Health, Physical Education and Recreation (NSW) Bachelor of Exercise Science Prize ACHPER NSW James Hanna Strathfield Exercise Science
Faculty of Health Sciences Andrew Aitken Memorial Award 2015 - Academic Excellence Mary Aitken and Jeff Haines  Katherine Jean Kaptain Brisbane Bachelor of Nursing 
Faculty of Health Sciences Andrew Aitken Memorial Award 2015 - Engagement  Mary Aitken and Jeff Haines  Jessica Padilla Brisbane Bachelor of Nursing 
Faculty of Health Sciences Andrew Aitken Memorial Award 2015 - Most Improved  Mary Aitken and Jeff Haines  Aoife O'Reilly Brisbane Bachelor of Nursing 
Faculty of Health Sciences Australian Association of Social Workers (AASW) Qld branch - Student Social Work Award Australian Association of Social Workers (AASW) Qld branch  Kiara-Leigh Hutchinson Brisbane Social Work
Faculty of Health Sciences Australian Nursing & Midwifery Federation Award (Vic) - Midwifery Australian Nursing Federation  Lynnelle Moran Melbourne Midwifery
Faculty of Health Sciences Australian Nursing & Midwifery Federation Award (Vic) - Nursing Australian Nursing Federation  Donna Donaldson Melbourne Nursing
Faculty of Health Sciences Australian Psychological Society Prize The Australian Psychological Society Limited            Adam Clemente Melbourne Psychology
Faculty of Health Sciences CatholicCare Canberra/Goulburn Award – Postgraduate CatholicCare Canberra/Goulburn               Deborah Perry Canberra Social Work
Faculty of Health Sciences CatholicCare Canberra/Goulburn Award – Undergraduate CatholicCare Canberra/Goulburn               Elizabeth O'Dea Canberra Social Work
Faculty of Health Sciences CatholicCare Prize for Social Work CatholicCare Gavin Tan Strathfield Social Work
Faculty of Health Sciences CleftPALS Graduating Midwifery Student Award CleftPALS Christine Bottos Melbourne Bachelor of Midwifery
Faculty of Health Sciences Dave Dandy Citations Ambulance Employees Association Jasper Baillie Ballarat Bachelor of Nursing and Paramedicine
Faculty of Health Sciences Dave Dandy Citations Ambulance Employees Association Kristie Berchtenbretier Ballarat Bachelor of Nursing and Paramedicine
Faculty of Health Sciences Dave Dandy Citations Ambulance Employees Association Madeleine Dalton Ballarat Bachelor of Nursing and Paramedicine
Faculty of Health Sciences Dave Dandy Citations Ambulance Employees Association Emily Gonsalves Ballarat Bachelor of Nursing and Paramedicine
Faculty of Health Sciences Dave Dandy Citations Ambulance Employees Association Ashlee Ludeman Ballarat Bachelor of Nursing and Paramedicine
Faculty of Health Sciences Dave Dandy Citations Ambulance Employees Association Tabitha O'Sullivan-Kirchner Ballarat Bachelor of Nursing and Paramedicine
Faculty of Health Sciences Dave Dandy Citations Ambulance Employees Association Kiara Powell Ballarat Bachelor of Nursing and Paramedicine
Faculty of Health Sciences Dave Dandy Citations Ambulance Employees Association Michelle Seccull Ballarat Bachelor of Nursing and Paramedicine
Faculty of Health Sciences Dave Dandy Citations Ambulance Employees Association Chloe van der Ploeg Ballarat Bachelor of Nursing and Paramedicine
Faculty of Health Sciences Dave Dandy Citations Ambulance Employees Association Morris Walsh Ballarat Bachelor of Nursing and Paramedicine
Faculty of Health Sciences Dave Dandy Prize Ambulance Employees Association John Boucher Ballarat Bachelor of Nursing and Paramedicine
Faculty of Health Sciences Dominican Prize for Academic Excellence in Nursing Dominican Sisters of Eastern Australia and the Solomon Islands Theresa Snidjers Canberra Nursing
Faculty of Health Sciences Dominican Prize for Academic Excellence in Social Work Dominican Sisters of Eastern Australia and the Solomon Islands Caroline Coghlan Canberra Social Work
Faculty of Health Sciences Karen Agnew Prize Family of Karen Agnew Krystal Evans Strathfield Social Work
Faculty of Health Sciences Northside Group Mental Health services (Ramsay Health services) Prize Northside Group Mental Health services Gabrielle Dunford Mackillop Nursing
Faculty of Health Sciences Order of Malta Award Vic Order of Malta Vic Gabrielle  Grant  Melbourne Nursing
Faculty of Health Sciences Paramedics Australasia Academic Achievement Award - Ballarat Paramedics Australasia  Tabatha O'Sullivan-Kirchner Ballarat Bachelor of Nursing and Paramedicine
Faculty of Health Sciences Paramedics Australasia Academic Achievement Award - Melbourne Paramedics Australasia  Henry Khuu Melbourne Bachelor of Nursing and Paramedicine
Faculty of Health Sciences Paramedics Australasia Professional Excellence - Melbourne Paramedics Australasia  Luke Morrison Melbourne Bachelor of Nursing and Paramedicine
Faculty of Health Sciences Ramsay Health - Highest Achieving 2nd Year Student - Mental Health Northside Group Mental Health services Justine Roberts Mackillop Nursing
Faculty of Health Sciences Rotary Club of Ballarat South Dr John Griffiths Nursing Awards Rotary Club of Ballarat South  Kristi Bibby Ballarat Nursing
Faculty of Health Sciences Rotary Club of Ballarat South Dr John Griffiths Nursing Awards  Rotary Club of Ballarat South  Marion Boyd Ballarat Nursing
Faculty of Health Sciences Rotary Club of Ballarat South Dr John Griffiths Nursing Awards  Rotary Club of Ballarat South  Fiona Lauritz Ballarat Nursing
Faculty of Health Sciences Rotary Club of Ballarat South Dr John Griffiths Nursing Awards  Rotary Club of Ballarat South  Jennifer Plummer Ballarat Nursing
Faculty of Health Sciences School of Nursing Midwifery & Paramedicine (NSW) Special Achievement Award Australian Catholic University
School of Nursing, Midwifery & Paramedicine (NSW/ACT)          
Brooke Anderson Mackillop Nursing
Faculty of Health Sciences St Vincent's Hospital Prize St Vincent's Health Network Luzelle Anne Maca Mackillop Nursing
Faculty of Health Sciences State Head of School (Nursing) High Achiever Prize  Australian Catholic University
School of Nursing, Midwifery & Paramedicine (NSW/ACT)          
Michael Barton Mackillop Nursing
Faculty of Health Sciences The Les Hotchins Professional Excellence Award - Ballarat Paramedics Australasia  Sarah Barbuto Ballarat Bachelor of Nursing and Paramedicine
Faculty of Health Sciences Zonta Club of North Sydney Award - 3rd year Zonta Club of North Sydeny Inc. Gemma Scremin Mackillop Nursing
Faculty of Law and Business Australian Computer Society Inc. (NSW branch) Prize Australian Computer Society Inc. (NSW branch)  Samantha Yeung Mackillop Business
Faculty of Law and Business Callinan Prize for Best School of Business Student Mr Chris Callinan and Mr Nicholas Callinan                                     Simone Spaulding Melbourne Business
Faculty of Law and Business CPA Aust (Vic division) Accounting Prize - 2nd year CPA Australia (Vic division) Natalie Exon Melbourne Accounting
Faculty of Law and Business CPA Aust (Vic division) Accounting Prize - 3rd year CPA Australia (Vic division) Jessica Sullivan Melbourne Accounting
Faculty of Law and Business CPA Australia Prize - 1st year CPA Australia (NSW division) Milah Sartika Mackillop Accounting
Faculty of Law and Business CPA Australia Prize - 2nd year CPA Australia  (NSW division) Wenhong Ma Mackillop Accounting
Faculty of Law and Business CPA Australia Prize - Graduating Student CPA Australia  (NSW division) Matthew Girgis Mackillop Accounting
Faculty of Law and Business Graduate Management Association of Australia (GMAA)  Prize Graduate Management Association of Australia (GMAA)  Natalie Arendale Melbourne Business
Faculty of Law and Business John and Barbara Ralph Prize - 1st year John and Barbara Ralph         Olivia Boland Melbourne Business
Faculty of Law and Business John and Barbara Ralph Prize - 2nd year John and Barbara Ralph         Daniel Wild Melbourne Business
Faculty of Law and Business Moore Stephens Sydney Prize Moore Stephens Pty Ltd Matthew Girgis Mackillop Accounting
Faculty of Law and Business  Australian Taxation Office Prize for Taxation Law Australian Taxation Office Tanya Kendall Brisbane Tax Law
Faculty of Theology and Philosophy Dominican Prize for Academic Excellence in Theology Dominican Sisters of Eastern Australia and the Solomon Islands Maurice White Canberra Theology
Faculty of Theology and Philosophy Kevin Moyle Prize  Mrs Janet Moyle Ruth Ransom Canberra All