2016 Faculty prize and award recipients

Faculty Faculty prize or award Donor First name Surname Campus
Faculty of Health Sciences (ACHPER-NSW) Australian Council for Health, Physical Education and Recreation (NSW) Bachelor of Exercise Science Prize ACHPER NSW Christian Conte Strathfield
Faculty of Education and Arts (ACHPER-NSW) Australian Council for Health, Physical Education and Recreation (NSW) Graduate Diploma Education (PDHPE) Prize ACHPER NSW Karl Schmidt Strathfield
Faculty of Education and Arts ACT Chapter Australian Association of Special Education (AASE) Award Australian Association of Special Education (AASE) ACT chapter Stephanie Johnston Canberra
Faculty of Health Sciences Aspen Medical Paramedicine Citation Aspen Medical Joshua Duckworth Brisbane
Faculty of Health Sciences Aspen Medical Paramedicine Citation Aspen Medical Zachary Nickson Brisbane
Faculty of Health Sciences Aspen Medical Paramedicine Citation Aspen Medical Sheridan Dobing Canberra
Faculty of Health Sciences Aspen Medical Paramedicine Citation Aspen Medical Jessica Golding Canberra
Faculty of Health Sciences Aspen Medical Paramedicine Citation Aspen Medical Benjamin Telfer Canberra
Faculty of Health Sciences Aspen Medical Paramedicine Citation Aspen Medical Daniel Cox Melbourne
Faculty of Health Sciences Aspen Medical Paramedicine Citation Aspen Medical Alexandra Schofield Melbourne
Faculty of Health Sciences Aspen Medical Paramedicine Citation Aspen Medical Isabella Scott Melbourne
Faculty of Health Sciences Aspen Medical Paramedicine Citation Aspen Medical Min Jang North Sydney
Faculty of Health Sciences Aspen Medical Paramedicine Citation Aspen Medical Thomas Giles North Sydney
Faculty of Health Sciences Aspen Medical Paramedicine Prize Aspen Medical Olivia Gurr Brisbane
Faculty of Health Sciences Aspen Medical Paramedicine Prize Aspen Medical Anna Rutherford Canberra
Faculty of Health Sciences Aspen Medical Paramedicine Prize Aspen Medical Carlia Brkic Melbourne
Faculty of Health Sciences Aspen Medical Paramedicine Prize Aspen Medical Molly Clarke North Sydney
Faculty of Education and Arts Association of Catholic School Principals Inc. Prize Association of Catholic School Principals Inc. Joanne Hemmings Strathfield
All Australian Catholic University - Country Education Foundation of Australia Study Award Deputy Vice-Chancellor (Students, Learning & Teaching) Amanda Fitzpatrick North Sydney
All Australian Catholic University - Country Education Foundation of Australia Study Award Deputy Vice-Chancellor (Students, Learning & Teaching) Sarah Weatherall North Sydney
All Australian Catholic University - Country Education Foundation of Australia Study Award Deputy Vice-Chancellor (Students, Learning & Teaching) Rachel Brennan Brisbane
All Australian Catholic University - Country Education Foundation of Australia Study Award Deputy Vice-Chancellor (Students, Learning & Teaching) Marcus Schrader Brisbane
All Australian Catholic University - Country Education Foundation of Australia Study Award Deputy Vice-Chancellor (Students, Learning & Teaching) Taylah Wright Canberra
All Australian Catholic University - Country Education Foundation of Australia Study Award Deputy Vice-Chancellor (Students, Learning & Teaching) Jessika Lee Canberra
Faculty of Education and Arts Australian College of Educators Prize (ACE) Australian College of Educators (ACE) Vanessa Clagnan Strathfield
Faculty of Law and Business Australian Computer Society Inc. (NSW branch) Prize Australian Computer Society Inc. (NSW branch) Sayan Kaiser North Sydney
Faculty of Education and Arts Australian Council for Educational Leaders (ACEL) Vic Prize Australian Council for Educational Leaders Inc. (ACEL) Vic branch Stacey  Atkins Melbourne
Faculty of Education and Arts Australian Council for Educational Leaders Inc.(ACEL) NSW Prize Australian Council for Educational Leaders Inc. (ACEL) NSW branch Mario Ronzini Strathfield
Faculty of Education and Arts Australian Council of Educational Leaders (ACEL) Undergraduate ACT Award Australian Council of Educational Leaders (ACEL) ACT branch Karen Mahony Canberra
Faculty of Education and Arts Australian Literacy Educators Association (ALEA) ACT Award Australian Literacy Educators ACT (ALEA) ACT branch Elizabeth Rodgers Canberra
Faculty of Education and Arts Australian Literacy Educators Association (ALEA) Vic Award Australian Literacy Educators Association (ALEA) Vic branch Adelle Scott Melbourne
Faculty of Health Sciences Australian Nursing & Midwifery Federation Award (Vic) - Nursing Australian Nursing Federation Emma Sellers Melbourne
Faculty of Health Sciences Australian Psychological Society Prize The Australian Psychological Society Limited Elizabeth Penrose Brisbane
Faculty of Education and Arts Ballarat Diocesan Schools Advisory Council Bishop’s Education Awards Catholic Education Office (Ballarat), Ballarat Diocesan Schools Advisory Council Stephanie Sanders Ballarat
Faculty of Education and Arts Ballarat Diocesan Schools Advisory Council Bishop’s Education Awards Catholic Education Office (Ballarat), Ballarat Diocesan Schools Advisory Council Stephanie Leigh Ballarat
Faculty of Education and Arts Ballarat Diocesan Schools Advisory Council Bishop’s Education Awards Catholic Education Office (Ballarat), Ballarat Diocesan Schools Advisory Council Madelyn Halouvas Ballarat
Faculty of Education and Arts Ballarat Diocesan Schools Advisory Council Bishop’s Religious Education Awards Catholic Education Office (Ballarat), Ballarat Diocesan Schools Advisory Council Briar Malcolm Ballarat
Faculty of Education and Arts Ballarat Diocesan Schools Advisory Council Bishop’s Religious Education Awards Catholic Education Office (Ballarat), Ballarat Diocesan Schools Advisory Council Chanelle Linane Ballarat
Faculty of Education and Arts Ballarat Diocesan Schools Advisory Council Bishop’s Religious Education Awards Catholic Education Office (Ballarat), Ballarat Diocesan Schools Advisory Council Hannah Bruty Ballarat
Faculty of Theology and Philosophy Best Philosophical Essay in an Advanced Undergraduate Unit Co-op Thi Bich Tram Do Strathfield
Faculty of Education and Arts Br Kieran Geaney Prize Marist Brothers Sydney Joanne Hemmings Strathfield
Faculty of Education and Arts Br Marcellin Flynn Award for Excellence in Religious Education Marist Brothers Sydney Katy O'Donovan Strathfield
Faculty of Education and Arts Brother Athanasius McGlade Award for First Year English Literature Friends, colleagues and students of Brother Athanasius. Caitlyn Tuckerman Strathfield
Faculty of Education and Arts Brother MB Hanrahan Religious Education Prize Australian Catholic University, Faculty of Education and Arts Kirsten MacKinnon Strathfield
Faculty of Law and Business Callinan Prize for Best School of Business Student Mr Chris Callinan and Mr Nicholas Callinan Antonina Pasztetnik Melbourne
Faculty of Health Sciences Calvary Health Care Bruce Clinical Excellence Award Calvary Health Care Bruce Sven Hammer Canberra
Faculty of Education and Arts Catherine Moran Prize in Education Emeritus Professor Judith Chapman AM Tatum McPherson-Crowie Melbourne
Faculty of Health Sciences CatholicCare Canberra/Goulburn Award – Postgraduate CatholicCare Canberra/Goulburn Sarah Stewart Canberra
Faculty of Health Sciences CatholicCare Canberra/Goulburn Award – Undergraduate CatholicCare Canberra/Goulburn Daniel Weston Canberra
Faculty of Health Sciences CatholicCare Canberra/Goulburn Indigenous Award – Undergraduate CatholicCare Canberra/Goulburn Steve Keed Canberra
Faculty of Education and Arts CatholicCare Prize for Inclusive Education and Disability Studies
CatholicCare
Rhiannon Bussell Strathfield
Faculty of Health Sciences CatholicCare Prize for Social Work
CatholicCare
Karen Nguyen Strathfield
Faculty of Health Sciences CatholicCare Prize for Social Work
CatholicCare
Emma Wernicke Strathfield
Faculty of Health Sciences CleftPALS Graduating Midwifery Student Award CleftPALS Robyn Sinclair Melbourne
All Corpus Christi Parish St Ives Social Justice Encouragement Award Corpus Christi Social Justice group Amber Davies Strathfield
All Corpus Christi Parish St Ives Social Justice Encouragement Award Corpus Christi Social Justice group Alyce Ralph Strathfield
All Council of Australian Catholic Women Prize Council of Australian Catholic Women Michelle Emmett Canberra
Faculty of Law and Business CPA Aust (Vic division) Accounting Prize - 2nd year CPA Australia Hyeonju Kim Melbourne
Faculty of Law and Business CPA Aust (Vic division) Accounting Prize - 3rd year CPA Australia Samuelle Russo Melbourne
Faculty of Law and Business CPA Australia Prize - 1st year CPA Australia Tiana Bilic North Sydney
Faculty of Law and Business CPA Australia Prize - 2nd year CPA Australia Vinston Fungsi North Sydney
Faculty of Law and Business CPA Australia Prize - Graduating Student CPA Australia Julker Naen North Sydney
All  Dan Stewart Community Service Prize Flagship Communications Sarah Silvestro Strathfield
Faculty of Health Sciences Dave Dandy Citations Ambulance Employees Association Chloe Van Der Ploeg Ballarat
Faculty of Health Sciences Dave Dandy Citations Ambulance Employees Association Kellie Dugan Ballarat
Faculty of Health Sciences Dave Dandy Citations Ambulance Employees Association Kiara Powell Ballarat
Faculty of Health Sciences Dave Dandy Citations Ambulance Employees Association Holly Latter Ballarat
Faculty of Health Sciences Dave Dandy Citations Ambulance Employees Association Allana Barrett Ballarat
Faculty of Health Sciences Dave Dandy Citations Ambulance Employees Association Michelle Seccull Ballarat
Faculty of Health Sciences Dave Dandy Citations Ambulance Employees Association Nicholas Wiese Ballarat
Faculty of Health Sciences Dave Dandy Citations Ambulance Employees Association Kristie Berchtenbreiter Ballarat
Faculty of Health Sciences Dave Dandy Citations Ambulance Employees Association James Birthisel Ballarat
Faculty of Health Sciences Dave Dandy Prize Ambulance Employees Association Morris Walsh Ballarat
Faculty of Education and Arts Dominican Prize for Academic Excellence in Education Dominican Sisters of Eastern Australia and the Solomon Islands Elizabeth Rodgers Canberra
Faculty of Health Sciences Dominican Prize for Academic Excellence in Nursing Dominican Sisters of Eastern Australia and the Solomon Islands Susan Gallagher Canberra
Faculty of Education and Arts Dominican Prize for Academic Excellence in Religious Education Dominican Sisters of Eastern Australia and the Solomon Islands Ruth De Valentin Canberra
Faculty of Health Sciences Dominican Prize for Academic Excellence in Social Work Dominican Sisters of Eastern Australia and the Solomon Islands Belinda Gault Canberra
Faculty of Theology and Philosophy Dominican Prize for Academic Excellence in Theology Dominican Sisters of Eastern Australia and the Solomon Islands Michelle Emmett Canberra
Faculty of Law and Business Graduate Management Association of Australia (GMAA) Prize Graduate Management Association of Australia (GMAA) Ba Duong Doan Melbourne
Faculty of Education and Arts Graduate Women Qld - Indigenous Women’s Award Graduate Women Qld Erin-Taylor Healey Brisbane
Faculty of Education and Arts Graduate Women Qld - Rural Women’s Award Graduate Women Qld Kristy McIntosh Brisbane
Faculty of Education and Arts Graham White Prize Friends, colleagues and students of Graham White Casey Palmer Strathfield
Faculty of Education and Arts Halliday Prize for Excellence in Youth Studies Salesians of Don Bosco Carla Dullard Melbourne
Faculty of Health Sciences Helen Webb Paramedicine Citation Associate Professor Helen Webb Alexandra Dean Ballarat
Faculty of Health Sciences Helen Webb Paramedicine Citation Associate Professor Helen Webb Jasper Baillie Ballarat
Faculty of Health Sciences Helen Webb Paramedicine Prize Associate Professor Helen Webb Jennifer Plummer Ballarat
Faculty of Education and Arts Institute of Industrial Arts & Technology Education Prize Institute of Industrial Arts Technology Education (IIATE) Rebecca Simpson Strathfield
Faculty of Law and Business John and Barbara Ralph Prize - 1st year John and Barbara Ralph Abu Yusuf Md Shahed Khan Melbourne
Faculty of Law and Business John and Barbara Ralph Prize - 2nd year John and Barbara Ralph Hyeonju Kim Melbourne
Faculty of Education and Arts Justine Witts Drama Prize Australian Catholic University, Faculty of Education and Arts Maria Teresa Li Yam Pin Li Mow Chee Melbourne
Faculty of Health Sciences Karen Agnew Prize Family of Karen Agnew Lauren Waite Strathfield
Faculty of Theology and Philosophy Kevin Moyle Prize Mrs Janet Moyle Kelsey Burns Canberra
Faculty of Education and Arts Louise Welbourne Prize for Religious Education Catholic Education Office Canberra Clare Battye Canberra
Faculty of Education and Arts MANSW Mathematics Teacher Education Student Prize - Primary The Mathematical Association of NSW Inc. Ayse Sirikci Strathfield
Faculty of Education and Arts MANSW Mathematics Teacher Education Student Prize - Secondary The Mathematical Association of NSW Inc. Jane Glasscock Strathfield
Faculty of Theology and Philosophy Most Promising Philosophy Essay by a New Undergraduate Student Co-op Hannah Lawsen Brisbane
Faculty of Education and Arts Nicol Alexander Award Fred and Zara Alexander Clare Dyer Strathfield
Faculty of Health Sciences Northside Group Mental Health Services (Ramsay Health Services) Prize Northside Group Mental Health services Rachel Gaughan North Sydney
Faculty of Health Sciences Order of Malta Award Vic Order of Malta Vic Hoang Anh Nguyen Melbourne
Faculty of Health Sciences Paramedics Australasia Academic Achievement Award - Ballarat Paramedics Australasia Zoey Torney Ballarat
Faculty of Health Sciences Paramedics Australasia Academic Achievement Award - Melbourne Paramedics Australasia Timothy Bertino Melbourne
Faculty of Health Sciences Paramedics Australasia Professional Excellence - Melbourne Paramedics Australasia Louise Perry Melbourne
Faculty of Health Sciences Paramedics Australasia The Les Hotchins Professional Excellence Award - Ballarat Paramedics Australasia Dylan Williams Ballarat
Faculty of Law and Business Pitcher Partners Prize Pitcher Partners Anahita Contractor North Sydney
Faculty of Health Sciences Ramsay Health - Highest Achieving 2nd Year Student - Mental Health Northside Group Mental Health services Nick Panagopoulos North Sydney
Faculty of Health Sciences Rotary Club of Ballarat South Dr John Griffiths Nursing Awards (Ballarat) Rotary Club of Ballarat South Kristi Bibby Ballarat
Faculty of Health Sciences Rotary Club of Ballarat South Dr John Griffiths Nursing Awards (Ballarat) Rotary Club of Ballarat South Sarah Moroney Ballarat
Faculty of Health Sciences Rotary Club of Ballarat South Dr John Griffiths Nursing Awards (Ballarat) Rotary Club of Ballarat South Krishna Breen Ballarat
Faculty of Health Sciences Rotary Club of Ballarat South Dr John Griffiths Nursing Awards (Ballarat) Rotary Club of Ballarat South Thomas Whittington Ballarat
Faculty of Health Sciences Rotary Club of Ballarat South Dr John Griffiths Nursing Awards (Ballarat) Rotary Club of Ballarat South Bethanie Cain Ballarat
Faculty of Health Sciences RSL LifeCare School of Practice Academic Achievement Award RSL LifeCare Michal Cox North Sydney
Faculty of Health Sciences RSL LifeCare School of Practice Encouragement Award RSL LifeCare Dolma Yangzom North Sydney
Faculty of Health Sciences RSL LifeCare School of Practice Keith Hoyer Award RSL LifeCare Adrian Adriano North Sydney
Faculty of Health Sciences School of Nursing Midwifery & Paramedicine (NSW) Special Achievement Award Australian Catholic University, School of Nursing, Midwifery & Paramedicine (NSW/ACT) Sarah-Jane Hall North Sydney
Faculty of Education and Arts Sister Isabel Menton Award Catholic Education Office Sydney Ashley Wright Strathfield
Faculty of Education and Arts Sisters of the Good Samaritan Prize for Commitment to Social Justice Sisters of the Good Samaritan Ifeoma Akachi Uhegbu Strathfield
Faculty of Health Sciences St Vincent's Hospital Prize St Vincent's Health Network Florentino Jr Zuniga North Sydney
Faculty of Health Sciences State Head of School (Nursing) High Achiever Prize Australian Catholic University, School of Nursing, Midwifery & Paramedicine (NSW/ACT) Kylie Nyssen North Sydney
Faculty of Health Sciences State Head of School (Nursing) High Achiever Prize Australian Catholic University, School of Nursing, Midwifery & Paramedicine (NSW/ACT) Sara-Jane Hall North Sydney
Faculty of Health Sciences State Head of School (Nursing) High Achiever Prize Australian Catholic University, School of Nursing, Midwifery & Paramedicine (NSW/ACT) Florentino Jr Zuniga North Sydney
Faculty of Education and Arts Teachers Mutual Bank Professional Experience Achievement Award Teachers Mutual Bank Thomas Crisp Strathfield
Faculty of Education and Arts Teachers Mutual Bank Professional Experience Achievement Award Teachers Mutual Bank Jessica Mccoy-Lancaster Strathfield
Faculty of Education and Arts Terry Harrison Science Award Family, colleagues and friends of Terry Harrison Georgia Fitzalan Strathfield
All  The Blackfriars Prize Australian Catholic University, Canberra Campus Elizabeth Rodgers Canberra
Faculty of Education and Arts The Children’s Book Council of Australia ACT Branch Prize for Children’s Literature for Literacy Prize The Children's Book Council of Australia ACT Branch Maryanne Sargeson Canberra
Faculty of Law and Business Tom Beer Memorial Award Mrs Jenny Beer Damian Avenia Brisbane
Faculty of Education and Arts Victoria Teachers Mutual Bank Award Victoria Teachers Mutual Bank Marney O'Brien Ballarat
Faculty of Education and Arts Victoria Teachers Mutual Bank Award Victoria Teachers Mutual Bank Rose Russell Ballarat
Faculty of Education and Arts Victoria Teachers Mutual Bank Award Victoria Teachers Mutual Bank Ines Mintoff Melbourne
Faculty of Education and Arts Victoria Teachers Mutual Bank Award Victoria Teachers Mutual Bank Cassandra Supple Melbourne
Faculty of Education and Arts Victoria Teachers Mutual Bank Award Victoria Teachers Mutual Bank Michelle Dodson Melbourne
Faculty of Education and Arts Victoria Teachers Mutual Bank Award Victoria Teachers Mutual Bank Mark Warren Melbourne
Faculty of Education and Arts Victoria Teachers Mutual Bank Award Victoria Teachers Mutual Bank Stefano Zaccari Melbourne