Law and Business

Law and Business success at the ACU Scholarships, Bursaries, Prizes and Awards Ceremony

North Sydney 2015 Awards Ceremony

North Sydney 2015 Awards Ceremony

North Sydney 2015 Awards Ceremony

L-R Jenny Sellier, Professor Grant Jones, Matthew Girgis, Samantha Yeung, Rodney Toombes

North Sydney 2015 Awards Ceremony

North Sydney 2015 Awards Ceremony

Milah Sartika receiving an award at the North Sydney 2015 Awards Ceremony

Wenhong Ma receiving an award at the North Sydney 2015 Awards Ceremony

Matthew Girgis receiving an award at the North Sydney 2015 Awards Ceremony

Samantha Yeung receiving an award at the North Sydney 2015 Awards Ceremony

Brisbane 2015 Awards Ceremony

Melbourne 2015 Awards Ceremony

Daniel Wild receiving an award at the Melbourne 2015 Awards Ceremony

Jessica Sullivan receiving an award at the Melbourne 2015 Awards Ceremony

Natalie Arendale receiving an award at the Melbourne 2015 Awards Ceremony

Olivia Boland receiving an award at the Melbourne 2015 Awards Ceremony

Melbourne 2015 Awards Ceremony

We're incredibly proud of our ACU Law and Business students who were successful in receiving a number of awards at the ACU Scholarships, Bursaries, Prizes and Awards Ceremony. The award ceremonies were full of excitement and very well attended. They took place across the ACU North Sydney (29 April), Melbourne (22 May) and Brisbane (21 May) campuses.

Congratulations to the following students who were honoured with an award.

AwardRecipientDegreeAward description
Australian Computer Society Inc. (NSW branch) PrizeMs Samantha YeungBachelor of Business Information Systems, North SydneyAwarded to the outstanding graduating student in the Bachelor of Business Information Systems / Bachelor of Information Technology course at North Sydney
Australian Taxation Office Prize for Taxation LawMs Tanya KendallBachelor of Commerce, BrisbaneAwarded to the student with the highest cumulative mark in the unit Taxation Law across all campuses
Callinan Prize for Best School of Business StudentMs Simone SpauldingBachelor of Commerce, MelbourneAwarded to the graduating student who achieved the highest course GPA in the Bachelor of Commerce
CPA Aust (Vic division) Accounting Prize - 2nd yearMs Natalie ExonBachelor of Commerce, MelbourneAwarded to the highest achieving second year student in Accounting studies.
CPA Aust (Vic division) Accounting Prize - 3rd yearMs Jessica SullivanBachelor of Commerce, MelbourneAwarded to the highest achieving third year student in Accounting studies
CPA Australia Prize - 1st yearMs Milah SartikaBachelor of Commerce, North SydneyAwarded to a student in the Bachelor of Commerce who achieved the best academic result in the unit ACCT100 Principles of Accounting
CPA Australia Prize - 2nd yearMr Wenhong MaBachelor of Commerce, North SydneyAwarded to a student in the Bachelor of Commerce course who achieved the best academic results in the units ACCT204, ACCT207, ACCT209, BAFN200, ECON200, LEGL201
CPA Australia Prize - Graduating StudentMr Matthew GirgisBachelor of Commerce, North SydneyAwarded to a student in the Bachelor of Commerce course who achieved the best academic results in the units ACCT300, ACCT303, ACCT304, LEGL300
Graduate Management Association of Australia (GMAA) PrizeMs Natalie ArendaleMaster of Business AdministrationMost outstanding MBA student – with the highest cumulative GPA for a graduating student in the MBA, MBAE
John and Barbara Ralph Prize - 1st yearMs Olivia BolandBachelor of Commerce, MelbourneAwarded to the highest achieving (GPA) first year Business degree student, studying a minimum 6 units, in BCom, BAcctFin, BABCom, BMktg, BHRM
John and Barbara Ralph Prize - 2nd yearMr Daniel WildBachelor of Commerce, Melbourne Awarded to the highest achieving (GPA) second year Business degree student, studying a minimum 6 units, in BCom, BAcctFin, BABCom, BMktg, BHRM
Moore Stephens Sydney PrizeMr Matthew GirgisBachelor of Commerce, North SydneyAwarded to the student in the Bachelor of Commerce course who achieves the best academic result in their final year in ACCT300 Auditing and Assurance Services